Waterschap Noorderzijlvest
Ga direct naar het hoofdmenu of de inhoud.
Website Noorderzijlvest > Actueel > Nieuws > Waterschap Noorderzijlvest kapt bomen op Eemskanaalkade

Waterschap Noorderzijlvest kapt bomen op Eemskanaalkade

Waterschap Noorderzijlvest is van plan om in augustus te beginnen met de kap van ruim 100 populieren op de noordelijke Eemskanaalkade in de gemeente Ten Boer. Het gaat om het gedeelte vanaf de bebouwde kom in Woltersum over een lengte van 600m richting Garmerwolde. De kap is noodzakelijk om de geplande versterking van de Eemskanaalkade te kunnen uitvoeren.  Daarnaast past de kap in het beheerplan van het waterschap.


De Eemskanaalkade moet worden versterkt om te zorgen dat deze overal aan de vereiste veiligheidsnorm voldoet. Er is op enkele plaatsen sprake van piping (doorlekken) en in geval van extreme omstandigheden is de stabiliteit van de kade onvoldoende. De kadeverbetering houdt in dat ter plaatse de buitenberm van de kade, dus aan de landzijde, wordt verbreed. Juist op die plek staan de te kappen bomen. Na de verbreding worden nieuwe bomen in de verbrede binnenberm geplant. Het aantal wordt teruggebracht van 103 naar 31 bomen. De gemeente Ten Boer is bereid mee te werken aan het verlenen van een kapvergunning en zal de vergunning met bezwaarmogelijkheid op woensdag 7 juli 2010 publiceren.

Beheerplan

Het kappen van bomen op de noordelijke Eemskanaalkade staat ook in het beheerplan Eemskanaaldijk van het waterschap. In totaal staan er op de Eemskanaalkade 3100 populieren. Deze bomen zijn ca. 50 jaar oud. Leeftijd en hoogte maken ze windgevoelig en kwetsbaar. Deskundigen hebben de bomen aangemerkt als kaprijp omdat populieren op deze leeftijd steeds minder vitaal worden en er veel dood (tak)hout ontstaat. Dit kan gevaar opleveren. Dat het moment van kaprijpheid van de bomen nu globaal samenvalt met het kadeherstel is echter een toevallige samenloop van omstandigheden. De reden van de kap nu is onverminderd de verbetering van de veiligheid van de kade.

Herbeplanting

Na de kadeverbetering volgt herbeplanting, omdat de bomen zowel een ecologische als landschappelijke waarde hebben. Dit betekent dat er na de kadeverbetering op dit traject 31 jonge, pluisvrije populieren met nieuwe onderbeplanting worden aangeplant.

Overige delen kade

In 2006 is in de wijk Ruischerwaard/Ruischerbrug te Groningen begonnen met de kap van de bomen langs de Eemskanaalkade. Daarna zijn bomen gekapt in Delfzijl, Appingedam, Garmerwolde en nabij Hoeksmeer en de Bloemhofbrug bij Wittewierum. Inmiddels zijn al meer dan 2000 bomen gekapt. Voor de volledige noordelijke kade van het Eemskanaal geldt dat het aantal bomen wordt teruggebracht van 3100 naar 1100. De plantafstand wijzigt hierdoor van gemiddeld van 8 naar 20 meter. De bomen kunnen zich daardoor beter in de kruin ontwikkelen. Ook ontstaat er meer ruimte voor inspectie en onderhoud. De eerste nieuwe bomen zijn dit jaar in de wijk Ruischerbrug/Ruischerwaard aangeplant.

Planning

Het waterschap verwacht in augustus met de kap van de bomen te kunnen beginnen. Het werk gaat enige weken in beslag nemen. De nieuwe bomen worden na de bermverbreding en uiterlijk binnen een periode van drie jaar aangeplant.

Paginafuncties

Waterschap NoorderzijlvestStuur een mail naar info@noorderzijlvest.nl
Naar boven